Türkiye AB’ye Katılma Kararlılığını Yineledi

Türkiye AB’ye Katılma Kararlılığını Yineledi

318
0
PAYLAŞ

Türkiye bazı kilit Avrupa ülkelerin aksi yönde düşünmesine rağmen Avrupa Birliği’ne katılmaya kararlı olduğunu yineledi.

tayyip_erdogan2Son beş ay içinde ikinci kez Brüksel ziyaretinde bulunan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nin planladığı Nabucco boru hattı projesinin gelecek ay Türkiye’ye getirilmesinden dolayı ülkesinin birlik için sahip olduğu potensiyelin altını çizdi.

Ancak AB üyeliği görüşmeleri hala askıya alınmış durumda ve Türkiye’nin birliğe girmek için gösterdiği istek, bölünmüş Akdeniz adası Kıbrıs hakkındaki kördüğüm yüzünden bu sonbaharda da engelle karşılaşacak.

Bu arada, bu ay erken gerçekleşen Avrupa seçimler, Türkiye’nin üyeliğinin aleyhindeki politik partilerin konumunu güçlendirdi. Türkiye’ye tam üyelik yerine daha resmi bir pakt sunan Fransa’daki ve Almanya’daki merkez-sağ partileri güçlendi ve Hollanda’daki ve Avusturya’daki eleştiri dolu seslerde artış oldu.

Ancak Sayın Erdoğan Türkiye’ye karşı alınmış bu tavrı açık sözlü bir şekilde eleştirdi. Erdoğan; “Bazı dar görüşlü politikacılar Türkiye’yi seçim malzemesi olarak kullandı, ve inanıyoruz ki bu davranış çok yanlış ve çok popülist” dedi.

Reuters’e göre Sayın Erdoğan; “Fransa ve Almanya’nın uygun gördüğü pozisyonu kabul edemeyiz, amacımız tam üyelik.” dedi.

Brüksel’deki Açık Toplum Enstitüsü direktörü Heather Grabbe, bu politik ortamın Türkiye’nin katılım görüşmelerini çıkmaza soktuğunu söyledi.

Grabbe; “AB liderlerinin negatif açıklamaları ve Türkiye’nin reformlarda gösterdiği yavaşlık arasında kısır bir döngü var.” dedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK