Darbe Planı Soruşturması Devam Edecek

Darbe Planı Soruşturması Devam Edecek

326
0
PAYLAŞ

Türkiye Başbakanı: “Askerin darbe planladığı iddialarına ilişkin soruşturma devam edecek.”

recep-tayyip-erdoganTürkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, iktidardaki İslamî kökenli AK Parti’yi zayıflatma amaçlı askeri komplo iddialarına yönelik soruşturmanın devam edeceğini söyledi.

Türk ordusundan dün yapılan açıklamada, AK Parti’ye karşı Genelkurmay karargâhı içerisinde komplo planları yapıldığına dair bir kanıt bulunmadığı ve suçlayıcı evrakı imzaladığı iddia edilen üst düzey askeri yetkili aleyhinde dava açılmayacağı bildirildi.

Erdoğan basına yaptığı açıklamada, “Bu, Türkiye’deki siyasi bir partiyi hedefleyen bir belgeyle ilgili. Demokrasiye zarar verecek tüm çabaları kaynağı ne olursa olsun araştıracağız” dedi.

Hükûmetin suç duyurusunda bulunmasının ardından söz konusu haberdeki belgeye ilişkin davaya sivil bir mahkeme bakıyor.

Avrupa Birliği adayı ülkede hükûmet ve ordu arasındaki ilişkileri geren haber, Türkiye’nin güçlü generallerini savunmada bıraktı.

Askerî savcılar dün sivil mahkemelere belgeyi kimin hazırladığını bulmaları çağrısında bulundu. Hükûmeti eleştirenler ve bazı köşe yazarları, belgenin orduya yönelik bir karalama kampanyası çerçevesinde sahte bir şekilde sızdırıldığı spekülasyonları yaptılar.

Belgenin gerçekliği bir yana bu dava güçlü ordunun imajını sarstı. Ak Parti darbe planı yapanları yargılama ve demokrasiyi koruma sözü vererek davaya el koydu.

Çeviri: BYEGM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK