Almanya ve Türkiye PKK’ya Karşı Beraber

Almanya ve Türkiye PKK’ya Karşı Beraber

296
0
PAYLAŞ

Berlin ile Ankara Çarşamba günü ayrılıkçı Kürdistan İşçi Partisinin mâli kaynaklarının kesilmesi planları konusunda bir araya geldiler.

august-hanningAlmanya kısa bir süre önce Mehmet İltaş ve Mehmet Eşref’i, Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile bağlantıları olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye iade etmişti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin de dâhil olduğu çok sayıdaki ülke, Kuzey Irak ile Suriye, İran ve Türkiye’nin bazı bölümündeki gerilla faaliyetlerinden dolayı PKK’yı kendi ulusal terör listesine ekledi.

Türkiye, Kuzey Irak içinde ve civarındaki hedeflere yönelik askerî harekatın devam etmesine rağmen kısa bir süre önce PKK’yı çevreleyen sorunlara siyasi bir çözüm bulmaya çalışmak için harekete geçmişti.

Türk gazetesi Today’s Zaman, Türkiye İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı August Hanning’in Çarşamba günü PKK’nın mâli şebekesini dağıtma yollarını görüşmek üzere bir araya geldiklerini bildirdi.

Söz konusu görüşme, Türkiye ile ilişkilerindeki gelişmeler sonucunda Berlin tarafından Almanya’ya siyasi iltica başvurusunda bulunan ayrılıkçı PKK’nın yaklaşık 8 bin yandaşına, 18 Haziranda ülkeyi terk etmelerini isteyen bir mektubun gönderilmesinin ardından gerçekleşti.

Berlin ayrıca Türk yetkililerden, terör eylemlerini önlemek için iki ülke arasında sefer yapan uçaklara silahlı görevliler yerleştirmesini istedi.

Çeviri: BYEGM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK