İzmir’de Laiklik Yanlısı Bir Gösteri Yapıldı

İzmir’de Laiklik Yanlısı Bir Gösteri Yapıldı

442
0
PAYLAŞ

Binlerce kişi, muhafazakâr hükûmet tarafından yönetilen Türkiye’ye verdikleri desteği ve laiklikten yana olduklarını göstermek için dün İzmir’de toplandı.

izmir_mitingiMedyanın verdiği habere göre, polisin kontrolü altında kent merkezindeki Gündoğdu Meydanı’nda toplanan göstericiler, “Türkiye laiktir, laik kalacak.” şeklinde sloganlar attı.

Türkiye’de laikliğin kalesi olan bu üçüncü büyük kentindeki gösteri, modern ve laik Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasını savunan sivil toplum örgütlerince düzenlendi.

Göstericiler, çoğunlukla Türk bayrağı ve Atatürk’ün portrelerini taşıyordu.

Bu gösteriler, laikler tarafından Türkiye’yi İslamlaştırmak ve devletle din arasındaki ayırımı aşındırmakla suçlanan Adalet ve Kalkınma Partisini protesto etmek için 2007’den beri düzenleniyor.

İktidar ile laik kesim arasındaki gerilim, 2007’de Adalet ve Kalkınma Partisini iktidardan uzaklaştıracak bir askerî darbeyi desteklemek için şiddet eylemleriyle Türk toplumunda olaylar çıkarmaya çalışmakla suçlanan bir şebekeye karşı geniş çaplı bir soruşturma başlatılmasından bu yana körüklendi.

Partiye muhalif pek çok kişiyi hedef alan mevcut adli süreç, kimi zaman Erdoğan’ın partisinin laiklik karşıtı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle yargı tarafından 2008’de yasaklanması yönündeki çabalara bir misilleme olarak görülüyor.

Çeviri: BYEGM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK