Avrupa’nın İlk Başörtülü Milletvekili: Özdemir

Avrupa’nın İlk Başörtülü Milletvekili: Özdemir

311
0
PAYLAŞ

Türk kökenli Mahinur Özdemir, Brüksel’de Belçika parlementosunda herhangi bir kriz yaşanmadan başörtüsüyle yemin etti.

mahinur-belcika28 yaşındaki Özdemir, böylece Avrupa’daki ilk başörtülü kanun yapıcı oldu. Mahinur Özdemir, bugün Brüksel Parlamentosu’nun ilk oturumunda, en genç milletvekili sıfatıyla, en yaşlı milletvekili ile birlikte katip üyelik yapacak ve yemin ederek milletvekilliği görevine resmen başladı.

Federal yapılı Belçika’nın Brüksel Parlamentosu’na, Hristiyan Demokrat Parti (CDH) adayı olarak seçilen Mahinur Özdemir bugün yemin ederek göreve başlamaya hazırlanırken, siyasetçiler, medya ve sivil toplum, farklı yaklaşımlarla ”dini semboller” konusunu gündeme taşıyor.

Başta Valon Liberal Parti (MR) olmak üzere bazı gruplar, ”yasal önlem” gereği üzerinde durarak, kamu sektöründe ve siyasi arenada dini sembollerin yasaklanmasını isterken, karşı görüşte olanlar, ”kısıtlamaların kısıtlı kalması” ve ”hoşgörü” unsurlarına ağırlık veriyor.

MAHİNUR ÖZDEMİR YEMİN SONRASINDA KONUŞTU

Mahinur Özdemir, Habertürk’te canlı yayına bağlanarak,’Yemin törenini gerçekleştirerek, Avrupa’da bir ilki gerçekleştirdim’ dedi.

Başörtüsü tartışmalarıyla ilgili olarak Özdemir, ”Gereksiz tartışmalardı, bunu atlattık, Yersiz bir tartışmaydı, işime odaklandım, şimdiden sonra da buna odaklanacağım çevremden de çok destek aldım” diyerek konuştu.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK