Haşimi: Türkiye Fırat’ın Debisini İki Katına Çıkaracak

Haşimi: Türkiye Fırat’ın Debisini İki Katına Çıkaracak

456
0
PAYLAŞ

Tarık El Haşimi, Türkiye’nin Fırat nehriyle Irak’a gönderdiği suyun debisini iki katına çıkaracağını taahhüt ettiğini söyledi.

firat_irakTürkiye debiyi yaz süresince barajın taşkın kapaklarını açarak arttırmayı perşembe günü taahhüt etti.

Haşimi’nin makamı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi’nin bu sabah Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Irak’la su paylaşımına ilişkin sözlü mesaj aldığını bildirdi.

Ankara eskiden saniyede 360 m³ olan debiyi şu an için 515 m³ e çıkarttı. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ise bu rakam aşamalı olarak saniyede 715 m³’e ulaşacak.

Irak Su Kaynakları Bakanı geçen ay Türkiye’nin debiyi saniyede 130 m³ arttırdığını söyledi. Bu açıklamada Eylül ayında debinin ne kadar olacağına dair bir bilgi yoktu.

Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin bu taahhütü Haşimi’nin Abdullah Gül ve Erdoğan’dan ricası üzerine verdiği belirtildi.

Bu artışla Irak’ın güney şehirlerinde sulama miktarı artacak, Haditha ve Habbaniya barajlarındaki su rezervlerindeki azlık telafi edilecek.

Son aylarda Irak, hasatı engelleyen su kıtlığı nedeniyle Türkiye’den defalarca Dicle ve Fırat nehirlerinden gelen suyun miktarının arttırılmasını istemişti.

Irak, Türkiye’nin son zamanlarda inşa ettiği çok sayıda baraj nedeniyle kendilerine ulaşan su miktarında keskin bir düşüş yaşandığını ifade etti.

Irak’a ulaşmadan önce Suriye’den geçen Fırat nehrinin debisi bu aralar saniyede 950 m³ seviyelerinde.

Aynı zamanda Irak’ın antik adı olan (Yunanca’da “nehirlerin arası” demek olan) Mezopotamya’da nehirlerin paylaşılması konusu ülkenin tarihi kadar eski bir mesele.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK