Türkiye İsrail-Suriye Görüşmelerinin Devam Etmesini İstiyor

Türkiye İsrail-Suriye Görüşmelerinin Devam Etmesini İstiyor

211
0
PAYLAŞ

Türkiye, İsrail ve Suriye arasında dolaylı barış görüşmelerinin devamını her iki taraf bu konuda karamsar da olsa istiyor.

suriye_israil_besir_esad1İsrail’in önceki merkezci hükümeti geçen sene Suriye ile görüşmeleri sürdüyordu ancak Ocak ayında İsrail’in Gazze’ye girmesiyle Suriye iletişimi dondurmuştu. Seçimlerden sonra da İsrail Başbakanlığına sağcı Benjamin Netanyahu getirilmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Birleşmiş Milletler binasında gazetecilere: “İki taraf da hazır olduğunda Türkiye bölgesel kararlılık için çok önemli olan sürece katkı sağlamaya hazırdır.” dedi.

Suriye 1967’de Ortadoğu Savaşı’nda İsrail tarafından ele geçirilen Golan Tepeleri’ni kurtarma peşinde. İsrail ise Suriye tarafından diplomatik olarak tanınmayı içeren bir barış anlaşması imzalamak istiyor.

Ancak İsrail, Suriye Devlet Başkanı Beşir El Esad’ın barışı istemediğini ve Şam’ın Golan Tepeleri isteğinde ısrar etmemesi gerektiğini ifade ediyor. Esad ise geçen ay “Suriye’nin bir ortağı yoktur” diyerek görüşmelerin devamı yönünde geri adım attı.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman İsrail televizyon kanalı Kanal 10’a yaptığı konuşmada Suriye ile görüşmelerin Suriye’nin manevrası tarafından ertelendiğini söyledi.

Lieberman, 1967’deki sınırlara geri dönülmesi isteğini ise mantıklı bulmadığını belirtti. Lieberman cuma günü Birleşmiş Milletler’e, Genel Sekreter Ban Ki-moon ile görüşmeye gidiyor.

Davutoğlu Güvenlik Kurulu’yla olan görüşmesinden dolayı şu an için Türkiye’nin başkanı olduğu Birleşmiş Milletler merkez binasındaydı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK