Türkiye Başbakanı Uyardı

Türkiye Başbakanı Uyardı

320
0
PAYLAŞ

Başbakan dün, ülkenin Genelkurmay Başkanını savundu ve provokasyona karşı uyardı.

tayyipTürkiye’de iktidardaki dindar Müslüman partiye yönelik bir askerî planın varlığına ilişkin iddialar, devlet kurumlarındaki antidemokratik hiziplerin tasfiyesine dönük sivil ve askerî girişimlerde sıkıntı yaratırken Başbakan dün, ülkenin Genelkurmay Başkanını savundu ve provokasyona karşı uyardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı ile yaptığı görüşmenin ardından, “Kurumlar arasında güvensizliği kışkırtmak Türkiye’ye zarar verir. Genelkurmay Başkanlığı, haber ortaya çıktığı andan itibaren sorumlu ve duyarlı bir tavır sergilemiştir.” dedi. Dün yapılan görüşmeden beş gün önce, günlük Taraf gazetesinde, bu yılın başlarında hükûmetin devrilmesi çağrısında bulunan bir albay tarafından hazırlandığı ileri sürülen belgeler yayımlanmıştı.

Yayımlanan belgelerde ayrıca, destekçilerinin evlerine silah ve mühimmat yerleştirilmesini sağlayarak yaklaşık 5 milyon destekçisi olan hükûmet yanlısı Müslüman Gülen Hareketi’nin itibarının zayıflatılması da öneriliyor. Askeri savcılar, iddialarla ilgili olarak Cuma günü bir soruşturma başlattı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından Pazartesi günü yapılan yazılı açıklamada da, “düşünce ve davranışları demokrasi ve hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmayan” personele müsamaha gösterilmeyeceği kaydedildi.

Türkiye’nin en etkin günlük gazetesi Hürriyet’e açıklama yapan Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, belgelerin, ordunun resmî politikası şeklinde tanımlanmasını “iftira” olarak niteledi ve bu tür bir talimatın verilmediğini beyan etti.

1960’tan bu yana seçimle iktidara gelen dört hükûmeti deviren ve kendisini, laikliğin koruyucusu olarak gören ordu, 2002’de iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında da kuşku duymakta. Taraflar arasındaki ilişkiler, Nisan 2007’de ordunun internet sayfasında, müdahale edebileceğini ima eden bir bildirinin yayımlamasıyla gerilmişti. Bildiri, erken seçimlerin yapılmasına neden olmuş ve Partinin ezici seçim zaferiyle sonuçlanmıştı.

Bu arada Türkiye Merkez Bankası dün, ekonominin iyileşme belirtileri göstermesiyle gecelik faiz oranlarını yüzde 0,5 düşürerek yeni bir rekor seviyeye indirdi. Merkez Bankası yüzde 9.25 olan gecelik ana faiz oranlarını yüzde 8.75’e çekti. Bu karar, tüketici güvenindeki artış ile işsizlik oranındaki düşüşten sonra ve Türkiye’nin IMF ile kredi müzakereleri konusundaki sessizliğini sürdürdüğü bir sırada alındı.

İstanbul ‘da ING firmasında görevli ekonomist Murat Yıldız, “Tedbir alma ihtiyacı artıyor. Bu uzun bir süre için son faiz indirimi olabilir.” dedi.

Bununla birlikte, Türk ihracatının ana pazarı olan Avrupa’dan gelen talebin hâlen az olması ve petrol fiyatlarının Merkez Bankasının bu yıl için öngördüğü seviyenin üzerinde olması nedeniyle fiyatlardaki keskin düşüşler yakında sona erebilir.

Çeviri: BYEGM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK