Türkiye Üyelikte Israr Ediyor

Türkiye Üyelikte Israr Ediyor

286
0
PAYLAŞ

Ahmet Davutoğlu: “Hedef tam üyeliktir. Türkiye başka bir seçenek üzerinde düşünmemektedir.”

davutoglu_stein_meierTürkiye, AB ile devam etmekte olan katılım müzakerelerinde tam üyelikten vazgeçmek istemiyor. Yeni Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Almanya’ya ilk ziyareti sırasında Berlin’de yaptığı açıklamada, “Hedef tam üyeliktir. Türkiye başka bir seçenek üzerinde düşünmemektedir.” dedi.

Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, devam etmekte olan katılım sürecini “ucu açık” olarak nitelendirdi, ancak hedefin Türkiye’nin AB’ye katılımı olduğunu söyledi ve “Bu, böyle olmaya devam etmektedir” dedi.

AB, aday ülke Türkiye ile 2005 yılında bütün AB devletleri ve Türkiye tarafından oy birliğiyle kararlaştırılmış olan çerçeve temelinde müzakere etmektedir. Söz konusu kararda, tam üyelik hedef olarak belirlenmiştir. Şansölye Angela Merkel, Türkiye’nin AB üyeliğine defalarca karşı çıkmış ve bunun yerine “ayrıcalıklı ortaklık” önerisinde bulunmuştur.

Davutoğlu buna rağmen tam üyelik hedefini savundu. Avrupa ziyareti çerçevesinde ilk durak olarak Almanya’ya gelen Türk Dışişleri Bakanı, “Türkiye olarak destek vermek için her şeyi yapacağız. Ancak biz AB tarafından da desteklenmeliyiz.” dedi.

Türkiye’nin üyeliğe duyduğu ilginin asla azalmayacağını söyleyen Davutoğlu, yardımlarından dolayı Steinmeier’e teşekkür etti.

İki Bakan, kültürel alan da dahil olmak üzere karşılıklı ilişkilerin geliştirileceğini söyledi. Buna İstanbul ‘da bir Türk-Alman üniversitesi kurulması da dahildir.

Çeviri: BYEGM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK