Türkiye Döviz Kredisi Kurallarını Yumuşatacak

Türkiye Döviz Kredisi Kurallarını Yumuşatacak

342
0
PAYLAŞ

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan dün, yerel bankaların döviz kredisi işlemleri ile ilgili kuralların yumuşatılacağını açıkladı.

Bu hamleyle, ülkenin dış borcunu yapay olarak şişiren ve şirketlerin borçlanmasını zorlaştıran bir çarpıklık da düzelecek.

Kurallardaki değişiklikler, Türk bankalarının, döviz geliri olmayan şirketlere en düşük 5 milyon dolar tutarında, bir yıl vadeli döviz kredisi vermesine de olanak tanıyacak.

İstanbul ‘daki bankacılık sektörü uzun süredir, uluslararası rakiplere haksız bir üstünlük sağlayan kurallar yüzünden Türk bankalarının yurt dışı şubeleri kanalıyla kredi açmak zorunda kaldığından yakınıyordu.

Babacan, özel sektörün, 2008 sonuna ait 139 milyar dolarlık dış borç stokunun, 35 milyarlık kısmını bankaların yurtdışı şubelerinin oluşturduğunu belirtti.

JP Morgan’dan ekonomist Yarkın Cebeci, “Türkiye’nin dış borç stoku bu yüzden şişiyordu. (…) Kurallardaki değişiklikler sayesinde ortaya, ülkenin dış kırılganlığının daha belirgin bir resmi çıkacaktır.” diyerek yeni kuralların, şirketlere, dışarıdaki mevduatlarını ülkelerine geri getirme fırsatı vererek Türkiye’nin döviz rezervini çoğaltmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Türk bankaları, Avrupa’nın birçok yerindeki muadillerini sıkıntıya sokan problemleri pek yaşamadı. Japon Nomura firmasının analistlerinden Selim Yazıcı, yukarıda bahsi edilen değişikliklerin, kendilerine, kârlı bir alanda müşteri tabanını genişletme olanağı tanıyacağını söyledi. Daha kapsamlı, daha uzun vadeli kredilere kısıtlama getirilmesinde de amaç, döviz kurundaki dalgalanmalara karşı daha kırılgan olacak şirketleri dışarıda bırakmak. Yeni düzenleme kapsamında, tüketicilere mortgage dışında döviz kredisi verilmesi de yasaklanacak.

Babacan, gecikmiş kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir düzenlemeyi duyururken yıllık kredi kartı kullanım bedellerine de sınırlamalar getirileceğini belirtti.

Giderek artan işsizliğin Türk ailelerinde yarattığı mali baskılara kredi kartı borçlarındaki hızlı artış eşlik etmekte. Dünkü verilere göre, işsizlik son üç ayda yüzde 15,8’de kaldı ki bunda, tarım ve turizmdeki sezonluk iş olanaklarının payı olabilir.

Ancak, pekçok kesimin yaşadığı problemlere rağmen hükûmet, tüketici güveninin tazelenmesiyle birlikte Türkiye’nin durgunluktan diğer ülkelerden daha önce kurtulacağını umuyor.

Dün süresi dolan geçici vergi indirimleriyle otomotiv ve beyaz eşya sektörleri öyle canlandı ki kimi tedarikçi firmalar siparişlere yetişemez oldu. Babacan, indirimlerin şimdiki biçimiyle sürmeyeceğini söylese de bugün benzer önlemler açıklaması bekleniyor.

Çeviri: BYEGM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK