İsveç Dışişleri Bakanı: AB Kapısı Hala Açık

İsveç Dışişleri Bakanı: AB Kapısı Hala Açık

296
0
PAYLAŞ

İsveç Dışişleri Bakanı bugün, ülkesinin AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile müzakerelere yeniden başlanacağı beklentisini dile getirdi.

carl_bildtİsveç Dışişleri Bakanı bugün, Avrupa Birliği’nin kapısının yeni üyelere daima açık olduğunu beyan etti ve ülkesinin AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile müzakerelere yeniden başlanacağı beklentisini dile getirdi.

İsveç’in AB’nin dümenine geçişine iki hafta kala deneyimli siyasetçi Carl Bildt, kimi AB üyelerinin daha fazla genişlemek yerine derinleşmekten yana oluşuna rağmen, genişleme konusunun gündemin tepesindeki yerini koruduğunu ifade etti.

Bildt, Reuters’e verdiği mülâkatta, “Avrupa Birliği’nin kapısı açık. (…) Her zaman artık yeter diyen sesler duyulmuştur, ama Avrupalı demokrasiler, Avrupalı demokrasiler birliğinin kapısını çaldığında kapı hep açık olmuştur.” diye konuştu.

Türkiye’nin üyeliğini destekleyen isimler arasında yer alan Bildt, İsveç’in altı aylık başkanlık süresinde daha fazla müzakere başlığının açılabileceği umudunu koruduğunu söylemekle birlikte 35 başlıktan kaçının açılabileceğine dair bir şey söylemedi.

Bildt ayrıca, bu yılın sonlarına doğru yapılacak Kıbrıs görüşmelerinin de, Türkiye’nin AB davasında çok etkili olacağını belirtti.

Çeviri: BYEGM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK