Fransa’da Türk Yılı Projesi

Fransa’da Türk Yılı Projesi

477
0
PAYLAŞ

Ankara, Fransa’daki Türk Yılı projesinin akıbetini muğlak bırakıyor.turk_yili

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Türkiye’nin AB’ye üyeliğine karşı açıklamalarının ardından Türk yetkililer “Fransa’da Türkiye Yılı”nın startı hakkında belirsizlik rüzgârı estiriyorlar.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün, Türkiye’yi Fransa’da tanıtmaya yönelik 1 Temmuzdan itibaren başlayacak olan “Türkiye Yılı”nın bütçesini tamamlamak için fon toplama amacıyla iş adamları ile katılacağı bir akşam yemeğini iptal etti.

Yaklaşık 200 şirketin temsilcileriyle beraber İstanbul ‘a yapılması öngörülen yemeğe davetli olan LDS Consulting danışmanlık şirketi yöneticisi Yves-Marie Laouenan AFP’ye yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı yemeğin iptal olduğunu Pazartesi sabah telefon ile bildirdi. Bize herhangi bir açıklama yapılmadı.” şeklinde konuştu.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen hafta “Türkiye Yılı” projesini gerçekleştirme gereğine şüpheyle yaklaştı.

Bir televizyon kanalında Perşembe günü yayımlanan röportajında Erdoğan Sarkozy’nin Avrupa seçim kampanyasındaki tavrını eleştirdi ve “Bir taraftan da bizden, Fransa’da Türkiye günleri gibi bir şeyler istiyorlar. Ben şimdi düşünüyorum, yapılmalı mı, yapılmamalı mı, gidilmeli mi, gidilmemeli mi?” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Arkadaşlarıma konuyu değerlendirelim dedim. Zira, Türkiye’ye bu yaklaşımda bulunan bir yönetim ile bu tarz bir konuda ne yapılabilir” dedi.

Radikal gazetesine göre Erdoğan projenin yapılmaması gerektiğini düşünerek konuyu dün Bakanlar Kurulunda gündeme getirdi.

Fransa’da Türkiye Yılında 31 Mart 2010 yılına kadar kırk kadar Fransız şehrinde değişik gösteriler yapılması öngörülüyor.

Çeviri: BYEGM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK