Türkiye, Döviz Borcunu Kolaylaştırdı

Türkiye, Döviz Borcunu Kolaylaştırdı

283
0
PAYLAŞ

Türkiye, firmalarının yabancı para birimi bazında borç alımı limitlerini uygunlaştırdı.

babacanEkonomi Bakanı Ali Babacan pazartesi günü, Türk firmalarının yerel bankalardan döviz bazında borç alımı yapabilmeleri üzerindeki kısıtlamaları kısmen kaldıracaklarını, böylece ülkenin dış borcunda azalma bekleneceğini söyledi.

Şu an için Türkiye veya yabancı bankalarından yalnızca ihracatçılar gibi döviz cirosuna sahip firmalar döviz bazında borç alımı yapabiliyorlar. Bu seçenek artık TL cirolu firmalar için de geçerli olacak.

Babacan basın konferansında, döviz bazında cirosu bulunmayan bir firmanın alabileceği maksimum borç limitinin 5 milyon dolar olacağını ve bir yıl vadeli olacağını belirtti.

İstanbul Fortis Bankası’nda ekonomist olan Erkan Işık: “Bu değişiklikler banka sektöründe şeffaflığı geliştirmek için düzenlenen hükümet planının bir parçası. Ekonomide dik bir resesyon yaşanırken bu plan firmalara yardım edecek. Türk firmaları fazla miktarda dış borca sahip ve yabancı para değişimine açık. Eğer daha kolay borç alırlarsa borçlarının üstünden daha kolay gelirler. Bu ayrıca bankaların kredi vermelerini teşvik edecek.” dedi.

Reuters

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK