Afganistan’da 4 Yılda Sadece 1 Saldırı

Afganistan’da 4 Yılda Sadece 1 Saldırı

308
0
PAYLAŞ

Barışı sağlamak amacıyla Afganistan’da görev yapan Türk askerine 4 yıl boyunca sadece bir saldırı düzenlendi.

afganistan_baris_gucuYüksek rütbeli bir ABD generali Afganistan’daki şiddetin tüm zamanlar içinde en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi. Buna rağmen Türkiye Dışişleri Bakanı cumartesi “Yaklaşık dört yıl süresinde birliğimize yalnızca bir saldırı düzenlendi” dedi.

Türkiye, ülkede NATO liderliğindeki Güvenlik Yardımı Kuvveti adı altında 800 birlikle en fazla sayıda askeri ve sivil eleman bulunduran müslüman bir millet. Birliklerden ayrı olarak 140 kişilik sivil grup, şiddetin en fazla olduğu ve bu yıl Amerikalı askerlerin düzinelerce saldırıya maruz kaldığı Kabil civarındaki bölgede yardım projelerini yürütüyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: “Buradaki Türk birlikleri Türk vatandaşlarının Afganlarla kurduğu ilişkilerden dolayı daha az tehlikeye maruz”, “İki milletin ortak bir dini paylaşması büyük bir gerçek ama tek sebep bu değil” dedi.

Associated Press’e verdiği röportajında “Eğer oradaki insanlara orada sadece güvenlik için değil de sivil amaçlar için orada bulunduğunuz güvenini verebilirseniz ve onları tehdit olarak görmezseniz, bu fiziksel ilişki daha önemlidir. Afganistan halkını olası bir tehdit olarak görmediğimizi onlara hissettirmeliyiz” dedi.

Davutoğlu: “Vardak eyaleti merkezindeki Türk vilayet inşa takımı kadınlar için okuma, yazma ve bilgisayar eğitimi kursları düzenliyor. Türkiye ayrıca Afganistan’da 42 okul ve 25 civarında da hastane inşa etti.” dedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK