Türkiye, İsrail-Suriye Arabuluculuğu İçin Hazır

Türkiye, İsrail-Suriye Arabuluculuğu İçin Hazır

409
0
PAYLAŞ

Dışişleri sözcüsü Burak Özügergin: “Suriye – İsrail arasındaki arabulucuk çabalarına başlanması hususunda Türkiye hazır durumda”

syria_esatAncak Özügergin verdiği demeçte, “Türkiye, yeni görüşmelerin başlamasına müsade edici yönde; ne Şam’dan ne de Kudüs’ten henüz olumlu bir işaret almamıştır” dedi.

Geçen yıl Türkiye, Suriye-İsrail arasındaki bir dizi dolaylı görüşmeye arabuluculuk etmişti; ancak, geçen yılın sonunda, Gazze’de gerçekleştirilen terör harekâtı nedeniyle görüşmeler durdurulmuştu.

Buna mukabil, Kudüs resmi yetkilileri, başbakan Binyamin Netanyahu’nun hem suriye hem de Filistin ile alakalı

müzakerelere ön koşulsuz olarak devam edilmesi halinde, bundan mutluluk duyacağını, zaten açık bir biçimde belirttiğini aktardı.

Suriye, İsrail’in Golan tepelerinden çekilmeye odaklanması hâlinde, görüşmelere devam etmek için istekli olduğunu belirtti.

Fakat, Netanyahu bölgeyi teslim etmekte istekli olmadığını bildirdi.

Salı günü, İsrail radyosunun verdiği haberde, Türk dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu’nun geçen hafta Amerikan yönetimi yetkilileriyle Washington’da gerçekleştirdiği görüşmede, Şam’ın görüşmelere yeniden başlanması hususunda istekli olduğunu, Dökme Kurşun harekâtı öncesinde bundan vazgeçtiklerini söyledi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK