Türkiye Irak’a Giden Suyu Arttırdı

Türkiye Irak’a Giden Suyu Arttırdı

504
1
PAYLAŞ

Irak Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi: Türk Hükümeti Fırat’tan Irak’a gelen su miktarını arttırdı.

abdullahgulirakTarık El Haşimi, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmeden sonra söyle dedi: “Türkiye Hükümeti Fırat’tan Irak’a gelen su miktarını saniyede 435 m³ ten 500 m³ e çıkardı. Hatta bunu saniyede 750 m³ e çıkarma yönünde istekliler.”

El Haşimi Fırat Nehri ülkeleri arasında üç partili bir komitenin kurulmasını ve Türkiye’nin yanısıra Suriye ile de görüşmelerin olmasının gerekliliğini vurguladı.

1 YORUM

  1. bence turkiye ırak’la ikili oynamaması lazım. milli çıkarları gözetlediğimizde zaten ıraktaki ekonomik(gıda hammadde petrol inşaat sektörü vs.) kimlik üzerinden değil.kazanç üzerinden işler yürüyor yani sen türksün sen arapsın gibi değil. bu bakımdan türkiye eğer çıkarlarını düşünüyorsa zaten onların iki tarafta kazançlıysa devamı gelir çünkü artık dünyamızda iki ülke savaş halinde olmasına rağmen o ,onun ne doğalgazını kapatıyor ne ithalat ihracatını durduruyorlar.son olarak.türkiye anlık düşüncelerle değil geleceği görerek haraket etmeli yeri geldiğinde tavrı sert olmalıdır diye düşünüyorum ve işin içinde her ne kadar süper devletlerin etkisi olsada

BİR CEVAP BIRAK