Türkiye Rus Gazını İhraç Etmek İçin Hak İstiyor

Türkiye Rus Gazını İhraç Etmek İçin Hak İstiyor

314
0
PAYLAŞ

Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Türkiye ithal ettiği Rus doğalgazını dışarı ihraç etmek istiyor” dedi.

russiagaspipeYıldız’ın verdiği mülakata göre: Türk hükümeti, hali-hazırdaki sözleşme çerçevesinde, bir Batı Balkan Boru Geçiş hattı üzerinden, yıllık 6 milyon metreküplük Rus gazını ithal etme ve yeniden ihraç etme hakkı istiyor.

“Yeniden ihraç etme hakkı bizim Rus’larla olan sözleşmemizde yer almayan diğer ülkelerden satın aldığımız gazları da satma imkanı tanımak zorunda, dolayısıyla bu da bizim tekliflerimiz arasında olacak.”

“Şu anda Rusya ile olan anlaşmamızda 2011’de nihayete erecek özellikle bir madde aramaktayız.”

Türkiye az miktarda hidrokarbon rezervlerine sahip, coğrafik konumunu kendi menfeatleri doğrultusunda kullanmayı ve petrol ve gazın Doğu-Batı pazarlarında zengin enerji tedarikçilerinin bir ana geçiş güzergâhı haline gelmeyi hedefliyor.

Türkiye, 11 milyon dolarlık Nabuko boru hattı projesinin bir ortağı ve hattın 2013’te açılmasının ardından Irak, Mısır, Iran, Azerbaycan ve muhtemelen Rusya ve Türkmenistan’dan gelecek gazın 30 milyon metreküplük kısmını Avrupaya nakledecek.

Rusya, şu anda Türkiye’nin en büyük doğal-gaz tedarikçisi konumunda ve boru hatları vasıtasıyla yılda 23 milyon metreküp göndermekte. Aynı zamanda Iran ve Azerbaycan da Türkiye’ye gaz satanlar arasında yer almaktadır.

Türkiye, şu anda Azerbaycan ithalatından elde edilen gazı yeniden ihraç etme yetkisine sözleşmeden mütevellit bir hak olarak sahip ve bu hakkı kullanarak Yunanistan’a yakıt olarak satıyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK