Türkiye Karadeniz’de Exxon Planını Onayladı

Türkiye Karadeniz’de Exxon Planını Onayladı

399
0
PAYLAŞ

Petrol devi şirket Exxon Mobil, Karadeniz’in iki yerinde petrol keşif çalışmaları için ile Türkiye’nin milli petrol şirketi TPAO anlaştı.

blackseaBu hamle sonucunda pazar payı olarak ABD’nin en büyük petrol şirketi olan Exxon Mobil, Karadeniz’deki etkinliğini arttıracak ve keşif yaptığı alanların artan değeri karşısında dünya çapındaki petrol zengini milletlerin odak noktası haline gelecek.

Texas Irving’deki şirket, geçtiğimiz Kasım ayında TPAO ile bir anlaşma imzaladıklarını ancak bu anlaşmanın uygulanabilmesi için Türk hükümetinin onayına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Türkiye iyi bir petrol ithalatçısı ülke. Ancak Karadeniz üzerinde petrol bulma çabalarını arttırarak eneji yönünden bağımsız olma yolunda. Türk Hükümeti Karadeniz’de Hazar Denizi gibi zengin petrol rezervlerinin bulunacağına inanıyor.

Keşifin ilk aşamasında proje yürütücüsü Exxon Mobil olacak. İki milyon ar alanındaki Samsun bloğunda ve biraz doğusundaki beş milyon ar alanındaki 3921 bloğunda toplam yüzde 50 hisseye sahip olacak. Su derinliği bu yerlerde iki kilometreyi buluyor.

Aralık ayında Exxon Mobil, Neptün bloğunda keşif yapmak için Romanya Petrol Şirketi PETROM ile anlaşarak Karadeniz’de etkinlik kazanmıştı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK