Kürt Petrolü Uluslararası Markete Akıyor

Kürt Petrolü Uluslararası Markete Akıyor

319
0
PAYLAŞ

Kürtler Irak cirosunu ve politik etkilerini arttırmak için petrol ihracına başladı.

barzaniGeçtiğimiz pazartesi Irak özerk Kürt yönetimi bozuk Irak ekonomisini kalkındırmak amacıyla uluslararası markete ham petrol pompalamaya başladı.

Ayrıca bu hareket Kürtlerin merkezle gerilimli olan ilişkilerini, yeni bir şiddet ortamı oluşmadan düzeltme odaklı.

Kürt liderler uzun zamandır göz ardı edilmiş Irak petrol endüstrisinin kendine gelmesini bir fırsat olarak gördükleri için ihracata sıcak baktı. Ülke dünyanın en büyük üçüncü petrol reservine sahip ancak bazı yaptırımlar, sabotajlar ve isyankar saldırılardan ötürü bu endüstri oldukça zayıflamış. Bu hususta Iraklı politikacıların “Petrol ve Ciro Paylaşım Yasası” konusunda uzlaşamaması da önemli bir etken.

Irak’ın Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Celal Talabani bölgesel başkent Erbil’de düzenlenen bir törende şöyle dedi: “Halkının kendi doğal kaynaklarını düzgünce kullanabilmesi açısından bugün Irak için çok önemli ve tarihi bir gündür.”

Taq Taq ve Tawke petrol sahalarından Türk limanı Ceyhan’a yaklaşık 100,000 varil petrol gönderildi. Önceden petrol sadece iç tüketim için kullanılıyordu.

Erbile’e uzak olan Taq Taq’tan başlangıç olarak günlük 40,000 varil petrol gönderilecek. Dahuk iline yakın olan Tawke’den ise günlük 60,000 varil petrol gönderilecek.

Doğal Kaynaklar Bakanı sözcüsü Khalid Saleh şöyle dedi: “İki sahadan pompalanacak günlük beklenti bir yıl sonrası için 250,000 varil; üç yıl sonrası için ise 1 milyon varil.”

IHS Global Insight danışmanlık firması Ortadoğu enerji analisti olan Samuel Ciszuk’e göre bir milyon varil biraz iyimser bir tahmin ancak bu ihracat, uluslararası petrol şirketlerini yatırım keşfine itmeli.

Irak şu an için günlük 2.4 milyon varil petrol üretiyor ve bunun 1.9 milyonunu [genellikle güneydeki Shiite limanından] ihraç ediyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK