Türk Jetleri Kuzey Irak’taki Teröristleri Bombaladı

Türk Jetleri Kuzey Irak’taki Teröristleri Bombaladı

695
0
PAYLAŞ

Türk savaş uçakları Kuzey Irak’taki kürt teröristleri sinsi saldırıdan sonra bombaladı.

jetAnkara Türkiye
28 Mayıs 2009

Türk savaş uçakları altı askerin haince şehit edilmesinden sonra Kuzey Irak’ taki kürt teröristlere karşı bir hava saldırısı düzenledi.

Askeri bir yetkiliden saldırının Kuzey Irak’taki Avasin-Basyan’ dan Türkiye’ deki merkezlerine dönmek üzere yola çıkan kalabalık bir terörist grubuna yönelik olduğu açıklaması geldi.

Şu an durum hakkında güncel bilgilere erişilememektedir.

Türk savaş uçakları yaklaşık son on yıldır özellikle Kuzey Irak’ın dışında gerilla bölgesinde varlık gösteren ve vur- kaç taktiği uygulayan teröristlere karşı hava saldırısı düzenlemekte.

Hava saldırısı altı askerin Irak sınırında askeri araca düzenlenen mayın saldırısı nedeniyle şehit olmasından sonra perşembe günü yapıldı. Sekiz asker yaralanmasıyla sonuçlana bu olay PKK tarafından planlandı.

Bir askerin teröristleri geri püskürtme operasyonunda uçurumdan düşerek hayatını kaybettiği haberi yerel gazeteciler tarafından ajanslara duyuruldu.

PKK 1984 yılından beri Güneydoğu Anadolu’da özerklik elde etmek için kanlı eylemlerine devam etmektedir. Bu eylemler sonucunda şu ana kadar onbinlerce kişi yaşamını yitirdi.

Demokratik Türkiye Partisi yetkilileri orduyu ve yandaşlarını savaşı durdurmaya davet etti.

Demokratik Türkiye Partisi başkanı Ahmet Türk “ Demokratik ve şiddetten uzak bir çözüm isteyenlerin tetikten ellerini çekmeleri gerektiğini söyledi.”

“Ölümler devam ettikçe sorunun bir çözüme kavuşamayacağını söyledi.”

Hakkari’ de yaşayan ayrı bir terörist saldırında ise teröristlerin yol yapımında çalışan iki işçiyi kaçırdığı haberi ajanslarda yer aldı. Yetkililer şu an kaçırılan bu iki işçiye erişmeye çalışıyorlar.

Polis Perşembe günü yaptığı aramalarda 30 ‘ a yakın kişiyi terör örgütüne yataklıktan gözaltına aldı. Bu gözaltı operasyonları beş şehirde yapıldığı haberi ajanslarda yer aldı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK