Gürcistan Türkiye’yle Olan İlişkisini İtalyan Giysileriyle Bozuyor

Gürcistan Türkiye’yle Olan İlişkisini İtalyan Giysileriyle Bozuyor

486
0
PAYLAŞ

Şimdilik Gürcistan’ın tek dost komşusu Türkiye. Buna rağmen Saakashvili hükümeti ihmalini düzeltti

benetton ve Türk şirketlerini Abhazya’yla iş temasında bulunması halinde birtakım yaptırımlarla tehdit etti.

Gürcistan son dostu olan Türkiye’yle de ilişkilerini bozdu. Gürcistan Abhazya’yı ve Güney Osetya’yı tanımıyor. Rusya’yı aslında kendisinin işlediği öfke suçuyla suçluyor. Gürcistan’ın Ermeni ve Azeri kökenli vatandaşlarından dolayı Azerbaycan ve Ermenistan’la sorunları var. Ermenistan açısından, durum Gürcistan’ın sürekli gaz kesme tehditinden dolayı kötüleşiyor.

Şimdi de Türkiye. Görünüşte Türklerle Gürcüler arasında kavga edilecek bir mevzu yok. Bugünün Türkiye’yi Kafkasya üzerindeki önceki agresif tutumunu sergilemiyor ve etkisiyle Gürcistan içine yayılmak istemiyor. Ama ilginçtir ki zıtlaşma Tiflis’te başlıyor.

2 Mayıs’ta Türk gazetesi olan Hürriyet, dünyanın en meşhur markalarından biri olan İtalyan Benetton’un Türkiye ayağının Abhazya’nın başkenti Sukhumi’de mağaza açmayı planladığına dair bir makale yayınladı. Bu yayına Tiflis’ten sinirli bir tepkiyle karşılık verildi. Gürcistan Türkiye’den bir açıklama bekledi.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze resmi bir açıklama yaptı. Açıklamasında “Tiflis, Türk Benetton’undan ancak Gürcistan yasaları çerçevesinde bir hareket yapmasını ister. Gürcistan, herhangi Gürcistan toprağına ticari firmanın aktivitelerine, işgal edilmiş bölgeler hakkındaki yasalara ters düşmemesi şartıyla karşı çıkmaz. Benetton, Gürcistan ve işgal edilmiş bölgelerde çalışmaya başlamadan önce Tiflis yetkililerinin izniyle hareket ederek resmen vergi kodlarını tescil ettirmeli ve vergilerini ödemeli. Herhangi bir şirket bu kuralları uygulamaz yada onlara karşı çıkarsa, yasal ve ekonomik yaptırımlarına katlanır.” dedi.

Ama bu hikayenin sonu değil: Türkiye Benetton, Türk Büyükelçisi Sayın Ertan Tezgör’den Abhazya bölgesinde tesis kurabilmek için gerekli resmi bilgilendirmeleri istedi. Özel bir şirketi temsil eden bir pozisyonunda olmayan Türk Büyükelçisi’nin bu iddiaları duyduğundaki şaşkınlığı bir hayal edin.

Gürcistan sınır güvenliklerinin 2009 Nisan’ında tarafsız sularda bulunan bazı Türk gemilerini alıkoymasıyla akıllarda yer eden Türkiye Gürcistan ilişkileri tekrar gözden geçirilmeli. Bu gemiler Abhazya’ya inşaat malzemeleri, yakıt ve gıda gibi mallar taşıyordu. Bunun üzerine 5 Mayıs’ta “Denfa Demet”, 24 Mayıs’ta “PUR NAVALOK” şilebi ve 30 Mayıs’ta da “New Star” durdurulmuştu.

Abhaz Ticari Marina Nakliye Şirketi başkanı Sayın Zaur Ardzinba “Gürcistan sınır güvenliği, Aden Körfezi’ndeki Somalili korsanlar gibi davranıyor” diyerek olayı değerlendirmişti.

Sergey BALMASOV

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK