Bu Çılgınlığı Durdurun!

Bu Çılgınlığı Durdurun!

411
0
PAYLAŞ

Türk pop starı baraj projesiyle mücadele ediyor. tarkan

Türkiye’nin en büyük pop starı Tarkan Tevetoğlu, tüm enerjisini tartışmalı Ilısu barajının inşasıyla mücadele etmede kullanıyor. Bu baraj 10,000 yıllık bir geçmişe sahip Hasankeyf şehrininin varlığını tehdit ediyor. Eleştiriler Dicle ırmağı kıyısındaki bu tarihi şehrin UNESCO Dünya Mirası bölgelerine dahil edilmesi yönünde.

SPIEGEL ONLINE: Türkiye’nin en ünlü pop starını, baraj karşıtı bir aktivist olmaya iten şey nedir?
TARKAN: Ben doğaya karşı işlenen suça kör olamam. Türkiye, güzel yerleri ve manzaralarıyla zengin. Sözde ilerleme adına bu zenginlikler kurban edilmemeli. Ayrıca Türkiye’deki çevresel hareket bana ilham kaynağı oldu. Bu insanlar tamamen tutku dolu. Yaptığımız şeyi çok seviyorlar.
SPIEGEL ONLINE: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile hiç görüştünüz mü? O tartışmalı Ilısu Barajı projesine karşı olanlarının terörist olduğunu belitmişti.
TARKAN: Şimdiye kadar yalnızca Kültür Bakanı’yla görüşme fırsatı bulabildim. Ancak cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e mektup yazmıştım. İmzamla baraja karşı bir tutum gösterdim. Eğer politikacılar bu duruma sinirleniyorsa, davamız bir etki göstermiş olmalı.
SPIEGEL ONLINE: Hükümet barajın bir iş gücü yaratacağını iddia ediyor.
TARKAN: Ama bedeli ne kadar? Tarihi Hasankeyf şehri 10,000 yıldan eski. Burada orayı UNESCO Dünya Mirası bölgelerine dahil etmek için savaşıyoruz. Böyle inanılmaz bir güzelliğe sahip olan bir yeri yok etmek hiç de adil değil. Güneydoğu’nun ayakları üzerinde durabilmesi için başka yollar bulmamız lazım. Mesela burası turizm için ideal bir yer.
SPIEGEL ONLINE: Almanya ve diğer finansal kurumlar projenize geri dönüş yapabilir. Perşembe Berlin’e uçuyorsunuz. Almanlar’a mesajınız nedir?
TARKAN: Mesajım: “Bu çılgınlığı durdurun!” Kendi ülkenizde böyle bir yer olsa yok edermiydiniz? Bence etmezdiniz.
SPIEGEL ONLINE: Hasankeyf’e bir şarkı yazmıştınız. Belki gurbetçilerde bir etki bırakır.
TARKAN: Şarkının adı “Uyan”. Ama sadece Hasankeyf’le değil, tüm gezegenle ilgili. Yurtdaşlarım da bilmeli ki, onlar da kendisini besleyen eli ısırıyorlar.
SPIEGEL ONLINE: Onlar uyanıyorlar mı?
TARKAN: Bence benim hayranlarım uyanıyor. “Bana ilham verdiniz”, “Ben de çevre için bir şeyler yapmak istiyorum”, “Ben de hibrid araba kullanmak istiyorum” gibisinden düzinelerce mektup ve e-mail alıyorum. Bazen sokağa çöp atmamak, musluğu açık bırakmamak gibi küçük şeyler de önemlidir. Ama ülkemde bunlar hala göz ardı ediliyor.
SPIEGEL ONLINE: Siz hibrid araba mı kulanıyor sunuz?
TARKAN: Evet, inanılmaz ama doğru. Türkiye’de ilk kullananım. Bu sonsuza kadar gümrüklerde mesele olacak çünkü memurlar önlerinde ne olduğunun farkında değil. (Gülüşmeler)
SPIEGEL ONLINE: Avrupa Birliği’ne hala inanıyor musunuz? Türkiye üye olmalı mı?
TARKAN: Umarım olur, ve umarım bu kendi gücümüzle olur. Böylece yurtdışından sermaye enjeksiyonu ve doğal hazinelerimizi satma ihtiyacı duymayız. Avrupa’nın büyük hayranıyım. Ama artık olmayacaksa da bir felaket haline dönüşmemeli.
SPIEGEL ONLINE: Sizin kendinizin Avrupa’da kökleriniz var.
TARKAN: Evet, ben Rhineland-Palatinate’da doğdum.
SPIEGEL ONLINE: Kendinizi Alman-Türkü mü hissediyorsunuz?
TARKAN: Bir fikrim yok. Bu ilginç bir konsept. Arkadaşlarım bazen “Alamancı” diye çağırıyorlar. Ama aslında bu benim için bir mesele değil. Kendimi Almanya’da büyüyen bir Türk olarak değerlendirmekten daha memnun olurum.
SPIEGEL ONLINE: Yani herhangi bir kimlik sorunu yaşamıyorsunuz?
TARKAN: Hayır, neden olsun ki? Benim için, iki kültür arasında yaşamak iyi bir talih. Almanya’da büyümek bana çok şey öğretti. Ben dünya vatandaşıyım. Bugün nereye gitsem oraya adapte olabilirim. Kolay olmasa bile. Bana “Hey Türk, defol” dendiğini duydum ama bu benim Almanya’daki en önemli hatıram değil. Alman arkadaşlarım, müzik, Nena, Falco, Trio… Bunlar daha önemli.
SPIEGEL ONLINE: Almanlarla Türkler arasındaki ilişki hala çok iyi sayılmaz.
TARKAN: Olabilir, ama bu birbirlerine yanlış sinyaller politikalar veya politikacılar yüzünden. İnsanlar birbirlerini nasıl anlayacağını öğrendikten sonra, birbirleriyle gayet iyi geçinirler. Diğer kültürler insanlar üzerinde neden bu kadar korku yaratıyor anlamıyorum. Irkçılık saçmadır. Almanlar şunu iyi hatırlamalı ki gerçekleştirdikleri “ekonomik mücizeleri” nedeniyle Türklere minnet duymalılar. Türkler de gettolarından arınmalılar.
SPIEGEL ONLINE: İşte Alman-Türk arkadaşlığı için bir model: Tarkan.
TARKAN: Teşekkür ederim! Şu kesin ki Almanya’da birçok hayranım var.
SPIEGEL ONLINE: Alman halkı Tarkan dışında pek Türk müziği bilmiyor.
TARKAN: Bu anlaşılır. Türk müziği kültürü bambaşka. Çok çeşitli dalları var: Halk, klasik, dini, hip-hop… Ayrıca çoğu Alman göbek dansına bayılıyor, özellikle bayanlar.
SPIEGEL ONLINE: Türkiye için en büyük hayaliniz nedir?
TARKAN: Ülkemin doğal kaynaklarını kurban etmeyecek kadar ekonomik bakımdan güçlü olmasını diliyorum. Yani daha çevreye duyarlı ve barış dolu olabiliriz. On yıla kadar hiç ayrımcılık ve terörizm kalmayacak. İşte bu benim hayalim.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK